Regulamin XII Olsztyńskiego Festiwalu Kultury Modelarskiej

XII Festiwal Kultury Modelarskiej z III Memoriałem plut. pil. Lecha Dunajewskiego w Olsztynie, 15-16.04.2023

Zasady oceny zgłoszonych modeli:

Organizatorzy nie pobierają opłaty startowej.

Sędzia Główny jest powoływany przez Organizatorów przed konkursem.

Sędzia Główny powołuje komisje sędziowskie do oceny odpowiednich kategorii i pełni nadzór ogólny nad ich pracą. Sędziami są wyłącznie członkowie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy „Warmia”.

Sędziowie nie biorą udziału w rywalizacji konkursowej. Zgłoszone do konkursu modele oceniane są wg zasady „podoba się – nie podoba się”.

Wyniki sędziowania potwierdza Sędzia Główny. Sędzia Główny oraz Organizator mają prawo do ingerencji w wyniki w uzasadnionych przypadkach, np. zbyt małej obsady klas, konieczności łączenia klas itp. Sędzia Główny może powołać nową komisję do ponownego sędziowania wybranych kategorii.

Decyzje komisji sędziowskiej podane do informacji publicznej w dniu zakończenia imprezy są ostateczne i niepodważalne.

Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli.

Uczestnik może zająć tylko jedno z nagradzanych miejsc w danej klasie. Pod uwagę będzie brany najwyżej oceniony model wykonany przez uczestnika. Uczestnicy, którzy zostaną wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz w miarę możliwości nagrody rzeczowe.

Organizatorzy planują przyznanie trzech równorzędnych wyróżnień w każdej klasie. W przypadku wysokiego poziomu wykonania modeli ilość wyróżnień może zostać zwiększona. Analogicznie, w przypadku niskiego poziomu wykonania ilość wyróżnień może być decyzją Organizatorów zmniejszona. O ilości wyróżnień w danej klasie decyduje Sędzia Główny oraz Organizatorzy.

Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Organizatorzy nie przewidują ubezpieczenia modeli.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przemieszczania modeli w obrębie wystawy w celu efektywnego wykorzystania przestrzeni wystawowej przy zachowaniu niezbędnej ostrożności.

Rywalizacja w klasie odbędzie się w przypadku zgłoszenia co najmniej trzech modeli wykonanych przez co najmniej dwóch zawodników. W przypadku niewystarczającej liczby modeli w danej klasie rywalizacja nie odbędzie się, uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy (nie dotyczy to kategorii wiekowych junior oraz młodzik).

Za kolekcję uważa się przynajmniej trzy modele powiązane tematycznie.

Organizatorzy przewidują nagrody specjalne, a połączone komisje sędziowskie wskażą laureatów poszczególnych nagród.

W trakcie sędziowania komisja sędziowska w porozumieniu z Sędzią Głównym może zdecydować z zmianie podziału na klasy ( połączyć zbliżone kategorie lub w razie potrzeby wydzielić nowe).

Możliwe jest zgłaszanie i fundowanie prywatnych nagród.

Do oceny nie mogą być wystawiane modele, które w latach ubiegłych zdobyły wyróżnienia na Festiwalu w Olsztynie.

Uwaga: rejestracja modeli wyłącznie drogą elektroniczną! Rejestracja zacznie się na 2 tygodnie przed Festiwalem, szczegóły podamy w osobnym ogłoszeniu.

III Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego

Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego jest częścią XI Olsztyńskiego Festiwalu Kultury Modelarskiej – rozegrany zostanie jako kategoria specjalna.

Do rywalizacji w Memoriale dopuszczone są modele plastikowe oraz kartonowe w dowolnej skali.

W Memoriale mogą brać udział modele następujących typów samolotów, na których latał Lech Dunajewski:

Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Boulton Defiant, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Modele powinny być wykonane w polskich oznaczeniach (jeśli polskie jednostki używały konkretnego typu samolotu), premiowane będą malowania z dywizjonów 316, 288 i 577 RAF, w których latał Lech Dunajewski.

Jury wyłoni jednego zwycięzcę, który otrzyma III Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego razem z nagrodą rzeczową.

Przewiduje się możliwość ufundowania dodatkowych nagród specjalnych dla innych uczestników Memoriału.

Kategoria specjalna „Model w budowie”

Na XII Festiwalu Kultury Modelarskiej utrzymujemy kategorię specjalną „Model w budowie”. Naszym celem jest pokazanie zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, waloryzacji używanych przez modelarzy oraz niezbędnego wkładu pracy. Kategoria nie będzie podzielona na skale.

Kategoria specjalna „1943 – rok przełomu”

W kategorii znaleźć się mogą wszystkie modele związane tematycznie z przełomowymi wydarzeniami roku 1943 na wszystkich teatrach działań wojennych.

Ramowy program XII Festiwalu Kultury Modelarskiej

Sobota, 15 kwietnia 2023

9.00 – 14.00 Przyjmowanie modeli na wystawę

12.00 – 19.00 Wystawa otwarta dla zwiedzających

16.30 Rozpoczęcie pracy sędziów

Niedziela, 16 kwietnia 2023

9.00 – 13.30 Wystawa otwarta dla zwiedzających

13.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Miejsce Festiwalu: Muzeum Nowoczesności, ul. Ryszarda Knosały 3B, 10-010 Olsztyn

Podczas Festiwalu planujemy pokazy modeli RC, technik modelarskich oraz warsztaty dla dzieci. Szczegółowy program zamieścimy na naszym profilu na FB oraz stronie internetowej

4 myśli na “Regulamin XII Olsztyńskiego Festiwalu Kultury Modelarskiej

 1. Przyjadę do Was po raz pierwszy z ZAŁOMmia, spod samego Szczecina (mieszkam 400 m do granicy adm. SZ-na).
  Przywiozę kilka modeli :
  karton, plastik, drewno.
  Bardzo podoba mi się kategoria specjana „Model w budowie”.
  BRAWO !
  To ważna kategoria, nie popularna na Festiwalach i Konkursach Modelarskich.
  Pokazywałem poza konkursem na Paprykarzu model w budowie, który do Was przywiozę.
  Uwzględnienie tej kategorii to ukłon w kierunku tych modelarzy którzy budują czasochłonne i skomplikowane modele, na które poświęcają wiele miesięcy, a nawet lat pracy. U Was będzie więc możliwość „pochwalenia się” : O proszę, za rok, dwa, toto co tu widać, pokażę jako ukończony MODEL.
  Podoba mi się sprawa oczywista, podkreślona w Regulaminie, mówiąca o tym, że sędziowie nie wystawiają modeli do konkursu. Moim skromym zdaniem (poszę potraktować to jako podpowiedź), należało by rozszerzyć ten zapis, że Organizatorzy, członkowie Waszego Stowarzyszenia, nie biorą udziału w konkursie. (Być może u Was tak jest, ale z Regulaminu to nie wynika). Wzorem niektórych Festiwali dobrze jest pokazywać dorobek modelarski z organizatorów imprezy na oddzielnym stole (stołach).
  Uzasadniać tego chyba nie ma potrzeby. Wystarczy wskazać niesmak po Nowym Tomyślu (kolejny już raz), gdzie najwięcej wyróżnień zdobyło dwoje organizatorów (których prywatnie bardzo lubię).
  Popieram też Waszą inicjatywę
  Memoriału, w której udziału nie wezmę, ale obiecuję, że chętnie zapoznam się z modelami samolotów pokazanych w tej kategorii. To historia przecież, nasza historia pisana przez naszych chłopaków walczących i ginących w Drugiej Wojnie Światowej.
  Historia, która dzisiaj jest zapominana, a niektóre jej fragmenty (o zgrozo) są nawet gumkowane.
  Memoriał jest więc przypomnieniem, szczególnie młodym adeptom sztuki modelarskiej, ale nie tylko, tych ważnych kart naszej historii.
  Życzę Wam Drodzy Koledzy udanej imprezy, a roboty będziecie mieli sporo, bo przywieziemy Wam wiele modeli.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.